Odżywianie latem

appetizer-2802_640Wakacyjne miesiące to wyjątkowy czas. Dzięki pięknej pogodzie częściej znajdujemy chwilę na aktywność fizyczną, możemy również zrezygnować z ciężkich kurtek i dużych swetrów na rzecz prostych topów, szortów czy sukienek. Przez to spora liczba osób właśnie latem decyduje się schudnąć – lżejsze ubrania są zazwyczaj bezlitosne dla każdego dodatkowego kilograma. Rozpoczęcie diety właśnie w okresie wakacyjnym plus regularne uprawianie sportu to doskonały sposób na utratę wagi w prosty i zdrowy sposób.

Latem pyszne i urozmaicone posiłki są wyjątkowo łatwe w przygotowaniu. Bazarki są pełne świeżych warzyw i owoców, w dodatku przez wysokie temperatury większość z nas automatycznie zamienia ciężkie zupy i smażone mięsa na lżejsze dania czy orzeźwiające chłodniki. Letnia dieta nie jest zbiorem jasno określonych zasad – to po prostu sposób odżywiania, na którym zyskuje nie tylko wygląd, ale również zdrowie. Po dokonaniu kilku małych modyfikacji to także szereg wskazówek, które równie dobrze można stosować jesienią czy zimą.

Pierwszym ważnym punktem jest korzystanie z sezonowych produktów. Nie trzeba od razu zajadać się truskawkami do upadłego, bo nadmiar też szkodzi, ale wprowadzenie świeżego kalafiora, szparagów, jagód czy malin to doskonały sposób na zdrowe i wartościowe posiłki czy przekąski. Warto pomyśleć o tym, że następna okazja na jedzenie agrestu czy porzeczek nadarzy się dopiero w przyszłym roku! Inne warzywa i owoce są latem o wiele tańsze niż w innych porach – warto mieć to na uwadze.

Przez upał mało kto chętnie sięga po mięsne potrawy. Z drugiej strony nie można odmówić im wielu wartości odżywczych cennych i niezastąpionych dla organizmu. Warto w takich chwilach postawić na gotowanego kurczaka lub mięso z indyka – odpowiednio doprawione może być równie smacznym, głównym elementem dania oraz dodatkiem do sałatek. Należy unikać ciężkich sosów, które nawet najzdrowszy posiłek mogą uczynić wyjątkowo kalorycznym

Podstawową kwestią jest nawodnienie organizmu. Latem wzrasta zapotrzebowanie na uzupełnianie płynów – może to najlepszy czas na wypracowanie nawyku picia czystej wody? To najzdrowszy i najbardziej naturalny sposób na wypłukanie toksyn z organizmu, odpowiadający za lepszy wygląd skóry i samopoczucie. Na początku można ją „dosładzać” sokiem, w miarę upływu czasu zmniejszając jego ilość.

Pragnąc profesjonalnie podejść do wprowadzenia zdrowych nawyków w życie, warto odwiedzić dobrego dietetyka. Jako diabetycy lub weganie od specjalisty mamy szansę uzyskać podstawowe informacje na temat tego, co możemy jeść, a czego unikać. Dodatkowo wykonane badanie masy ciała, wartość mięśni i tłuszczu w organizmie pozwoli na ustalenie najlepszego jadłospisu oraz aktywności fizycznej.