Najbardziej popularne błędy żywieniowe

gourmet-433405_640Już od najmłodszych lat uczymy się, jak żyć w społeczeństwie – jak się kulturalnie zachowywać, co jeść. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie rady oraz wzorce zachowań, wpojone nam przez rodziców, są dobre i poprawne.

Najczęściej tyczy się to właśnie nawyków żywieniowych – Polska kuchnia charakteryzuje się wysoką zawartością tłuszczu oraz wszechobecnością mięs. Nasze mamy nie wyobrażają sobie na przykład ugotowania zupy bez mięsa, chociażby najmniejszego skrzydełka, które w tego typu potrawach w naszych domach jest na porządku dziennym. Jakie są więc najczęstsze błędy żywieniowe w naszych domach?

Przede wszystkim, jemy nieregularnie. Jest to powodowane zabieganiem, pracą oraz naszymi nawykami. Spożywanie posiłków o regularnych porach to najlepszy sposób na to, aby poprawić wydajność naszego organizmu, wykrzesać z niego więcej energii. Najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia jest śniadanie. Zdanie to jest powtarzane naprawdę często, ale pamiętajmy, że to dlatego, iż jest ono prawdziwe. Jeśli nie zjemy śniadania, a tym samym z samego rana nie dostarczymy naszemu organizmowi substancji najważniejszych do jego funkcjonowania, w okresie największej aktywności będziemy pracować tylko na 50–70% własnych możliwości!

Następnym złym nawykiem jest spożywanie zbyt późnej kolacji. Często bywa tak, że nie mamy czasu na to, aby zjeść odpowiednio wcześnie, bo mamy pracę, czasem dzieci, a przecież my też potrzebujemy chwili na odpoczynek. Dopiero później, tuż przed pójściem do łóżka, przypominamy sobie, że jesteśmy głodni, po czym jemy coś „na szybko” i wtedy kładziemy się spać. Jest to błędne, ponieważ podczas snu nasz organizm również odpoczywa, a co za tym idzie, wszystko, co zjedliśmy wcześniej, odkłada nam się na przykład w brzuchu czy fałdkach.Błędów w żywieniu popełniamy naprawdę dużo: dojadamy posiłek nawet, gdy już najzwyczajniej w świecie nie możemy zmusić w siebie ani kęsa, bo przecież nie wyrzucimy jedzenia, nie spożywamy owoców ani warzyw, które wręcz zanikają przy codziennej ilości samych ziemniaków i mięsa czy chociażby używamy zbyt dużej ilości soli.Jeśli zatem chcemy poprawić nasze nawyki żywieniowe i zacząć jeść zdrowo, warto skonsultować się ze specjalistą, na przykład dietetykiem w Częstochowie.