Biała dieta: co jeść, aby olśniewać uśmiechem?

apple-17528_640Śnieżnobiały uśmiech poprawia naszą samoocenę, pewność siebie i samopoczucie, a także skutecznie odejmuje lat i doskonale świadczy o naszym zdrowiu. Warto postarać się o wygląd zębów, bo są one kluczowym elementem dobrego wrażenia, jakie chcielibyśmy przecież wywierać na wszystkich nowo poznanych osobach. Współczesna stomatologia oferuje wiele metod wybielenia uśmiechu, od nakładek poprzez naświetlanie lampą. Jednak wszystko zaczyna i kończy się na odpowiednio skomponowanej diecie. Co jeść, a z czego warto zrezygnować, aby cieszyć się szkliwem bez przebarwień?

W trakcie kontrolnej wizyty warto zapytać swojego dentystę o polecenie produktów lub suplementów, które dzięki określonym właściwościom, pomagają w utrzymaniu zdrowego i białego uśmiechu. Okazuje się, że niektóre warzywa, owoce i inne produkty są w tej kwestii szczególnie pomocne. Na pierwszym miejscu wymienia się jabłka, kalafiora, selera oraz marchew. W czasie jedzenia działają one jak papier ścierny, poniekąd jak szczoteczka do zębów, naturalnie usuwając osad. W dodatku stymulują produkcję śliny w jamie ustnej, a ta z kolei zapobiega tworzeniu się płytki nazębnej, do której szczególnie ławo przylega brud.

Kolejną grupą zalecanych produktów są cytrusy. Kwas zawarty w pomarańczach i ananasach pomaga wybielać powierzchnię zębów, dodatkowo zawiera enzymy, które niszczą szkodliwe bakterie odpowiadające za psucie się zębów i nieświeży oddech. Substancje z cytrusów pobudzają produkcję śliny, a także usuwają plamy powstałe w wyniku picia kawy, coca-coli i czerwonego wina. Warto także sięgnąć po truskawki, które zawierają kwas maleinowy (również posiada właściwości wybielające). Dietę należy szczególnie wzbogacić o nabiał. Wszelkiego rodzaju produkty mleczne zawierają kwas mlekowy, który może chronić przed psuciem się zębów oraz są bogate w wapń, który chroni i wzmacnia kości utrzymujące zęby w odpowiednim miejscu.

Aby uśmiech pozostał biały, należy także wiedzieć, czego nie jeść. Najlepiej unikać jedzenia, które zostawia na zębach plamy, w tej kwestii największym złem jest coca-cola. To napój, który powiększa otwory w tkance zęba i powoduje ich zabarwienie na ciemny kolor. Istotnym jest także usunięcie z jadłospisu, lub ograniczenie spożywania kawy, mocnej herbaty, czerwonego wina i tytoniu.

Przede wszystkim dla zachowania białego, a przede wszystkim zdrowego uśmiechu, należy pamiętać o regularnych wizytach u specjalisty. Tylko dzięki temu dentysta będzie w stanie wykryć i wyleczyć wszystkie ubytki w wyjątkowo wczesnym stadium.