BHP w gastronomii

cleaning-268112_640Wszyscy zainteresowani tematem gastronomii do dzisiaj pamiętają zbiorowe zatrucie w duńskiej Nomie, jednej z najlepszych restauracji na świecie. Przyczyną okazał się brak ostrożności przy zachowaniu procedur higienicznych. To doskonały przykład tego, że nawet najlepszym zdarzają się problemy. I chociaż dzisiaj NOMA działa lepiej niż kiedykolwiek, warto pamiętać, że dla zwykłej restauracji, takie zdarzenie natychmiast zakończyłoby się utratą zaufania gości, a więc katastrofą. Czystość to podstawa, brak jej niestety w wielu punktach gastronomicznych, także w Polsce.

Jeżeli prowadzimy działalność gastronomiczną, znajomość artykułów BHP, z których możemy, a często także musimy korzystać, jest niezbędna. Pracując z żywnością należy brać pod uwagę nie tylko świeżość i jakość produktów, ale także czystość miejsca, w którym przyrządzamy posiłki. Oczywistym wymogiem jest zachowanie czystości, także na sali. Zadowalającego efektu nie osiągniemy bez odpowiednich narzędzi. Artykuły BHP, które muszą znajdować się w każdej kawiarni, restauracji czy barze to ręczniki papierowe (także do toalet), szczotki i szufelki, miotły, wiadro i mop oraz odkurzacz (jeżeli na sali mamy dywany). Podstawą są środki do mycia powierzchni (w zależności od jej rodzaju, wybieramy te do drewna czy szkła) oraz te odtłuszczające do mycia pieców i blatów w kuchni. W lokalu gastronomicznym nigdy nie może zabraknąć środków takich jak gąbki, czyściki, płyn do mycia naczyń. Warto zaopatrzyć także miejsce pracy za barem w ściereczki z materiału, na których możemy postawić świeżo umyte szkło oraz mniejsze, przeznaczone specjalnie do polerowania kieliszków, kufli lub sztućców. Bardzo ważne są stroje dla obsługi – specjalne dla kelnerów i barmanów, oraz kucharzy mających największy kontakt z jedzeniem.

Artkuły BHP są przeznaczone nie tylko dla obsługi. Goście nie mogą narzekać na brak serwetek na stole, koszy na śmieci, papieru czy ręczników papierowych w toalecie. Możemy zainstalować suszarkę do rąk – to znacznie bardziej estetyczne rozwiązanie przyjazne środowisku.